KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6161579
*
nr 616 1579
Aage Backhausen
(1908-1966), Danmark
Gouache, Aage Backhausen, motiv från Bornholm, 1946, 34x48
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 december 2009
kl 19:06:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/12 23:51:17
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Aage Backhausen
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Läs mer om Aage Backhausen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: aage backhausen akvarell akvareller bornholm danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:10
*
Aage Backhausen
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Läs mer om Aage Backhausen
nr 616 1579
Aage Backhausen
(1908-1966), Danmark
Gouache, Aage Backhausen, motiv från Bornholm, 1946, 34x48
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 december 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/12 23:51:17 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Aage Backhausen
Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.Läs mer om Aage Backhausen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: aage backhausen akvarell akvareller bornholm danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:10